Doğru Psikoloğu Seçmek

Psikoterapi, karşınızdaki psikoloğa güvenebileceğiniz, rahat konuşacağınız ve açık iletişim kurabileceğiniz bir süreç olmalı. Bu nedenle,  terapiye başlamadan önce gideceğiniz psikoloğu seçmek için uygun bir araştırma yapmanız önemlidir.

Psikolog araştırması yaparken en iyi psikoloğu bulmak gibi bir amacınız olabilir. Oysa bu arayış sizi sağlıklı sonuçlara götürmez. Çünkü “en iyi psikolog” diye bir şey yoktur; ancak sizin için“doğru psikolog” diye bir şey vardır.

Doğru psikoloğu bulmak ve sonrasında psikoterapiden fayda görmek için dikat dilmesi gereken bazı kriterler vardır. Araştırmanızı yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken iki konu vardır. Aşağıdaki iki soruyu sorup “evet” yanıtını alabiliyorsanız, gideceğiniz psikolog doğru psikologdur:

Psikoterapi için gideceğim psikoloğun eğitimi yeterli mi?

 Psikoloji lisans eğitimi tamamlamış olmak psikoterapi uygulamak için yeterli değildir. Psikoloji lisans eğitiminin ardından klinik psikoloji, gelişim psikolojisi ve/veya aile danışmanlığı gibi psikoterapi eğitimi verilen bir uzmanlık alanında yüksek lisans yapmak gerekli. Araştırdığınız psikolog bu koşulları sağlıyorsa, uygun eğitim almış demektir.

Psikoloji dışındaki alanlarda eğitim almasına rağmen bazı kurslara giderek psikoterapi hizmeti verdiğini iddia eden kişiler de oldukça fazla. Psikoterapiye gideceğiniz zaman size düşen ilk ve en önemli görev, kişinin psikoloji eğitimi alıp almadığını kontrol etmeniz. Sonrasında da yukarıda belirtildiği gibi sizin ihtiyacınıza uygun bir uzmanlık eğitimi almış olmasına dikkat etmelisiniz.

 Psikoterapi için gideceğim psikoloğun çalışma alanları benim psikolojik problemime uygun mu?

 Eğer yetişkin bir birey için psikolog arayışındaysanız, çocuk gelişimi üzerine uzmanlaşmış bir psikologla görüşme yapmanızın faydasını görmezsiniz. Ya da çift danışmanlığı almak istiyorsanız bu konuda hiç eğitimi ve çalışması olmamış olan bir psikologla görüşmek size fayda sağlamaz. Randevu almadan önce mutlaka telefonla ulaşarak, psikoterapi almayı düşündüğünüz psikoloğa sizin ihtiyacınız olan konuda psikoterapi yapıp yapmadığını sorabilirsiniz.

İzmir Uzman Psikolog

Başak Dalda Kileci