Hipnoterapi

Hipnoz Nedir?

 

Hipnoz, farkındalığınızın arttığı, zihninizi faydalı telkinlere açabildiğiniz ve hayal gücünüzü hayatınıza fayda sağlayacak şekilde kullanabildiğiniz doğal bir süreçtir.

Herkes transı farklı şekilde yaşar. Kişiye özel bir deneyimdir. Ancak danışan her zaman kontrol sahibidir. Genel olarak, hipnotik trans gevşetici, hoş ve huzurlu bir deneyimdir. Hipnoz altındayken, çevrenizdeki tüm uyaranların farkında olmaya devam edersiniz, hatta ayıkken duyamadığınız kadar kısık sesleri daha net duyabilirsiniz.

Hipnozun hangi aşamasında olursanız olun, o an sizin için uygun olan aşama odur. Hipnozu doğru ya da yanlış deneyimlemek diye bir şey yoktur. Sadece farklı şekilleri vardır ve hepsi de iyidir.

Hipnoz Hakkında Yanlış Bilinenler!!!

 

 • Hipnoz bir uyku halidir– Aksine, hipnoz sırasındayken kişinin beyni aktif bir şekilde çalışır ve sürece dahil olur.

 

 • Trans altındayken sırlarım açığa çıkabilir– Hipnozun amacı kişilerin sırlarını açığa çıkarmak değildir. Trans halindeyken  sadece kişinin probleminin çözümüne yönelik çalışma yapılır.

 

 • Trans altındayken istemediğim şeyler yaptırılabilir– Transa girmiş olan birey, sürecin kontrolünü, güven ilişkisi kurmuş olduğu hipnozitöre bırakır. Hipnozitör ise tamamen kişinin ihtiyacına yönelik bir çalışma uygular. Kişi transta olsa bile zihninin bir köşesinde, olup bitenin farkında olan bir kısım vardır (“gözleyen ben”). Bu süreçte kişinin çıkarlarına ters düşen bir telkin verilse dahi “gözleyen ben” otomatik olarak kontrolü ele alır ve hatta kişiyi hipnotik transtan çıkarak uyanık hale getirebilir.

 

 

 

 

Hipnoterapi

 

Hipnoterapi, “Hipnoz” ve “Psikoterapi” kelimelerinin birleştirilmesinden oluşturulmuş bir isimdir. Bu konuda eğitim almış olan bir psikolog veya psikiyatrist tarafından, kişinin psikolojik probleminin çözümüne yönelik uygun sözel telkinlerin, psikoterapi yöntemleriyle birleştirilerek uygulandığı tedavi yöntemidir. Hipnoterapi, psikolojik bir tedavi süreci olduğundan, uygulayan kişinin insan psikolojisi üzerine yeterli ve geçerli bir eğitim almış bir uzman olması gerekmektedir.

Her çeşit psikoterapide,  uzman kişi, danışanının kendisiyle ve dünyayla ilgili algılarında sağlıklı değişiklikler elde etmeye çalışır. Hipnoterapideki fark, bilinçli zihine değil bilinçdışına yönelik telkinler verilmesidir.  Bilinçli zihin,  var olan düşünce ve duygularını bırakıp yeni bilgileri almaya direnç gösterebilen bir zihin yapısıdır. Bilinçdışı ise bu gibi bir direnci göstermediği için hipnoterapi sırasında verilen telkinler daha kolay benimsenip hayata geçirilir. Bilindışı,  kalkanları olmayan zihin yapısı olarak tanımlanabilir ve bir insanın çocukluktan itibaren yaşadığı olaylar, oluşturduğu inanç kalıpları, en derinde yatan korkuları hep bilinçaltında depolanır ve ömür boyu orda saklı kalır.

Hipnoterapi sırasında, uzman kişi uygun teknikleri kullanarak kişinin çözmek istediği  probleme dair bilinçdışını araştırır, çözümü için çalışır ve seans sonunda kişiyi tekrar bilinçli hale getirir. Bazı hipnoz seanslarında ise bilinçdışında araştırma yapmak yerine sadece istenen değişiklikler telkin olarak bilinçdışına verilir (Ör: Yeme alışkanlıklarıın değiştirilmesi gibi) . Hipnoz sırasında beynin çalışılan alanı bilinçdışı olduğu için, seanslar yeteri kadar uygulandığında, verilen telkinler kişinin kalıcı olarak işlenmiş olur ve kişinin hayatında gözle görülür değişikliklere yol açar.

Eğitimli uzman kişiler tarafından uygulandığında, hiçbir yan etkisi yoktur. Hipnoterapide uzman, sadece sözcükleri kullanarak danışanını transa sokar ve bilinçaltına ulaşır.

Dünyada Hipnoz

 

Hipnoz yöntemi dünyada çok uzun yıllardan beri tedavi amaçlı kullanıldığı halde maalesef ülkemizde hala hakkında çok az ya da yanlış bilgiler bulunmaktadır. Hipnoz ve hipnoterapi,  dünyada saygın kuruluşlar tarafından kabul edilip uygulanan bir yöntemdir. Sadece ruh sağlığı alanında değil, tıbbın pek çok farklı alanında kullanılmaktadır.

Amerika ve İngiltere gibi dünyanın önde gelen iki ülkesinde, Hipnoz Dernekleri uzun yıllardır faaliyet göstermektedir. Detaylı bilgi için; “American Hypnosis Association” ve “The Hypnotherapy Association UK”.

Cerrahi alanda, uzman ve eğitimli kişiler tarafından hiç ilaç kullanmadan sadece hipnoz yöntemiyle hastalara anestezi ve analjezi uygulanabilmektedir. Dünyada bu anlamda en yaygın kullanım alanı, hipnozla ağrısız doğum yöntemidir. Literatürde, “Hypnobirthing” olarak geçen bu yöntem sayesinde, anne adaylarına hamilelikleri süresince bu amaca yönelik hipnoz seansları uygulanarak kişi doğuma hazırlanmakta ve bilinçaltına doğru telkinler verilmektedir. Bu sayede doğum anında, kendisine önceki seanslarda öğretilen yöntemlerle kendi kendini hipnoz altına alarak hiçbir ağrı sızı hissetmeden normal doğum gerçekleştirmektedir.

Hipnoz ayrıca dünyada diş tedavileri sırasında da kullanılmaktadır.  Hipnoz eğitimi alan diş hekimleri tarafından, ağrısız diş operasyonları için kullanılmaktadır.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Ülkemizde de yeni yeni tanınan ve eğitimleri verilmeye başlanan hipnoz, uzman kişilerce ve doğru amaç için uygulandığı taktirde, insanların hayat kalitesini büyük ölçüde artırmaktadır.

 

 

Hipnoza Girmeden Bilmeniz Gerekenler

 • Her psikolojik tedavi yönteminde olduğu gibi, hipnoterapide de alınacak olan olumlu

sonuçlar, sizin işbirliğinizle doğrudan ilişkilidir.  Kendinize düşen sorumluluğu ne kadar üstlenirseniz alacağınız sonuçtan o kadar mutlu olursunuz.

 • Söz konusu olan psikolojik sağlığınız olduğundan, sizi hipnoza sokacak kişinin

psikoloji/psikiyatri eğitimi olmasına ve hipnoz konusunda geçerli bir eğitim almış olmasına özen gösterin.

 • Güven ilişkisi hipnoza girmekte büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla hipnoza

girmeden önce aklınıza takılan her soruyu çekinmeden sormanız önemlidir.

 • Her insanın yaşadığı hipnoz deneyimi farklıdır. Seans başladığında, tek yapmanız

gereken şey size söylenenleri uygulamanızdır. “Doğru mu yapıyorum? Hipnoza girdim mi?” gibi sorgulamalara girmeyin.

 • Hipnoz sırasında uzun süre hareketsiz duracağınız için rahat kıyafetler seçmeniz ve

sizi daraltacak aksesuarlar (kemer, kıravat, kolye vb) takmamanız faydalı olur.

 • Hipnoz sırasında her türlü fiziksel rahatsızlık (bel/boyun ağrısı, tuvaletin gelmesi,

üşüme vs) kişinin konsantrasyonunu bozar ve hipnotik transın derinliğini azaltır; hatta kişinin transtan çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle seansa başlamadan önce fiziksel ihtiyaçlarınızı gidermeniz ve rahat bir pozisyonda transa girmeniz önemlidir.

 

Hipnoterapi  Çalışma Alanlarım

 

Hipnoterapi yöntemi, kendi başınıza çözmekte zorlandığınız pek çok probleminiz için kullanılabilir. Değiştirmek veya kurtulmak istediğiniz düşünce ve davranışlarınız, size çok ağır gelen ve uzun süredir kurtulamadığınız olumsuz duygularınız (kaygı, öfke, umutsuzluk vs). Bazı fiziksel problemler de hipnoterapi ile tedavi edilebilir. Aşağıda,  hipnoterapi ile çalıştığım bazı ana başlıklar belirtilmiştir.

 

 • Sigara Bırakma (Uzun süredir sigarayı bırakmak istiyor fakat bir türlü başaramıyor musunuz?)
 • Fobiler (Aşağıda sayılanlar, var olan yüzlerce fobi çeşidinden en yaygın olanlarıdır. Bunların dışında pek çok farklı fobi çeşidinde de hipnoz uygulanmaktadır.)

Kedi- Köpek Fobisi yüzünden sokakta yürürken hep diken üstünde misiniz?

İğne Fobisi nedeniyle kan veremiyor musunuz?

Dişçi Fobisi yüzünden bir türlü ağrıyan dişinizi kontrol ettiremiyor musunuz?

Uçak Fobisi yüzünden uzun saatler otobüsle yolculuk ederek vakit mi kaybediyorsunuz?

 • Sınav Kaygısı (Bütün konuları bildiğiniz halde sınav öncesinde ve sınav sırasında kaygı yaşıyor ve bir türlü istediğiniz sonuçları alamıyor musunuz?)
 • Tikler (Yüzünüzde, boynunuzda, sosyal hayatınızı olumsuz etkileyen tikler nedeniyle zorluk mu yaşıyorsunuz?)
 • Yeme Bozuklukları/ Kilo Kontrolü (Tok olduğunuz halde kendinizi yemek yerken mi buluyorsunuz? Asla hayır diyemediğiniz yiyecekler mi var? Geceleri uykudan uyanıp yemek mi yiyorsunuz? İkram edilen yiyeceklere “Hatır” diyemiyor musunuz? Diyetlerle verdiğiniz kiloları sonrasında aynen ve daha fazlasıyla geri mi alıyorsunuz?)
 • Panik Bozukluk (Doktorlar herhangi bir organik probleminiz olmadığını söylediği halde durduk yere kalbiniz sıkışıp nefesiniz daralıyor ve bir daha ne zaman bunun geçekleşeceğini düşünerek aşırı kaygı duyduğunuz için sosyal hayattan kendinizi geri mi çekiyorsunuz?)

 

 • Öz Güven Eksikliği (Çekinceleriniz yüzünden, yapmak istediğiniz şeylerden geri mi duruyorsunuz? Kendi fikirleriniz başkalarınınkinden daha değersiz mi geliyor? Hep başkalarının aklıyla hareket ediyor ve bunun artık değişmesini mi istiyorsunuz?)

 

 

Hipnoz Seansları

Bir hipnoz seansı, 10 dk ön görüşme + 40-45 dk hipnoz seansı + 10 dk hipnoz sonrası görüşme olmak üzere toplamda yaklaşık 60 dk’dır. Ancak hipnoz seansları tamamen kişiye özel olduğundan, bazı seanslarda, kişiye fayda sağlayacağının düşünüldüğü durumlarda, seans süresinin uzatıldığı olmaktadır. Bu şekilde uzatılan seanslardan ekstra ücret talep edilmez.

Hipnozun toplamda kaç seans yapılacağı en sık karşılaştığım sorudur. Bir problemin kaç seansta çözüleceği, problemin niteliğine, kişinin iş birliğine ve danışan-uzman arasındaki uyuma göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle standart bir seans sayısı vermek doğru olmaz.

Bununla birlikte, bazı hipnoz uygulamaları için yaklaşık seans sayıları verilebilmektedir. Örneğin sigara bırakma hipnozu, bir ön görüşme (hipnoz uygulanmaz) ve ardından 4 seans hipnoz uygulaması yapılarak tamamlanabilmektedir. Kilo verme amaçlı hipnoza başvuran kişilerle de yaklaşık 4 seans hipnoz uygulaması yapıldıktan sonra yemek yeme davranışlarında gözle görülür bir farklılık meydana gelmektedir.