Evlerden mümkün olduğunca az çıkılmasının önerildiği Covid-19 salgını döneminde, psikolojik desteğe ihtiyaç duyan kişilerin uzmanlara ulaşmaları internet sayesinde kolaylaştı. Yıllardır şehir dışında ve yurt dışında yaşayan danışanlarımla halihazırda yürüttüğüm uzaktan / online görüşmelerimi, salgın döneminde aynı şehirde bile olsa güven içinde görüşme yapmak isteyen danışanlarıma da yaygınlaştırdım. Şu anda, hem şehir içinde hem de şehir dışında olan danışanlarımla, yüz yüze görüşmenin etik kurallarından feragat etmeden, aynı faydayı görebilecekleri şekilde görüşmeler yapmaya devam ediyorum. Bu yazımın devamında, uzaktan / online görüşmeler hakkında merak edilen bazı soruları sizin için başlıklar halinde cevaplandırdım.

Uzaktan / Online Psikolojik Danışmanlık nedir nasıl yapılır?

İnternet ortamında, kameralı görüşme sağlayan programlar aracılığıyla, terapist ve danışanın bir araya gelerek seans yapmasına verilen isimdir. Telefonla randevu oluştururken, hangi program üzerinden görüşme yapılacağı, hangi saatte görüşüleceği ve ücretlendirme gibi tüm bilgiler iletilir. Görüşme saati geldiğinde ekran karşısında hazır bulunmanız gerekir.  Aynı yüz yüze görüşmede olduğu gibi, görüşmeler gizlilik prensibine dayalı gerçekleştirilir.  Ses ve görüntü kaydı yapılmaz.

Uzaktan / Online Psikolojik Danışmanlık, yüz yüze danışmanlık kadar faydalı mıdır?

Evet, yüz yüze görüşme ve uzaktan / online görüşme arasında, görüşme kalitesi ve alınan fayda açısından fark yoktur.

Uzaktan / Online Psikolojik Danışmanlık almaya karar verirken nelere dikkat etmeliyim?

Tıpkı yüz yüze görüşmede olduğu gibi, uzaktan görüşme yaparken de başvurduğunuz uzmanın eğitim bilgilerini ve çalışma alanlarını göz önüne almanız faydalıdır. Bunun için, görüşme yapacağınız kişinin öz geçmişine bakmanız yeterli olacaktır. Öz geçmişine ulaşamadığınız bir kişiden danışmanlık almak çok güvenilir olmayabilir.

Probleminize uygun bir psikologla görüşmeniz önemlidir. Örneğin; çocuğunuzun psikolojik sorunları için bir çocuk psikoloğuna başvurmalısınız. Kendi sıkıntınız için yetişkinlerle çalışan bir uzmana başvurmalısınız.

Danışan, görüşme boyunca tek başına sessiz bir ortamda bulunabilmeli ve dikkatini dağıtacak unsurlar ortamda bulunmamalıdır (örneğin; TV kapalı olmalı, telefon sessize veya kapalı olmalı).

Neden Uzaktan / Online Psikolojik Danışmanlığı tercih etmeliyim?

Online danışmanlık almak, yol ve zamandan tasarruf etmek istediğiniz zamanlarda size fayda sağlayacaktır. Ayrıca, normalde farklı şehirlerdeki uzmanlarla yüz yüze görüşme yapmanız mümkün olmazken, internet sayesinde uzaktan görüşme yapma fırsatınız olur.

Uzaktan / Online görüşmeler kimler için uygundur?

  • Salgın nedeniyle evden dışarı çıkmanın riskli olduğu bu dönemde, maskesiz ve güven içinde psikolojik destek almak isteyenler,
  • Evden çıkmasını engelleyen fiziksel bir rahatsızlığı olanlar,
  • Farklı şehir veya ülkedeki bir uzmandan destek almak isteyenler,
  • Zaman ve yoldan tasarruf etmek isteyenler için uzaktan / online görüşmeler uygundur.

Uzman Psikolog Başak Dalda Kileci

Tüm Hakları Saklıdır ® 2018