2014 Sok. No:15 D:8 Bostanlı, İZMİR

Terapi Süreci

Kendi istek, düşünce ve duygularından korkmayan, onları anlamaya ve gerekli olduğunda değiştirmeye istekli kişiler, terapiden en çok faydalanan kişilerdir…

Önce, kendinize yeni bir gözle bakmaya başlayacaksınız.

Terapi süreci, her ekole göre farklı işler. Ancak ortak olan şey, danışanlarını tanımak ve problemlerine çözümler üretilmesine katkıda bulunmaktır.

İlk birkaç seans, kişiden kendisi ve başvuru nedeni hakkında bilgiler alınır. Kişinin yaşantısı, aile ilişkileri, sosyal ilişkileri, alışkanlıkları gibi konularda detaylı bilgi alınır. Uzman, danışanını dikkatle dinler, sözlerini olduğu kadar sözel olmayan iletişim öğelerini de (jest, mimikler, ses tonu vs) takip eder.

Sonra, probleminizin kaynağını keşfedeceksiniz.

Kişiler kendi kendilerine düşünürken genellikle çözüm yollarına değil problemin kendisine (“Ne kadar büyük bir problemim var!") odaklandıklarından, kendilerini edilgen ve çaresiz hissederler.

Terapi sürecinde ise, kişinin kendisini detaylıca incelemesi, probleminin sebeplerini bulması ve çözümüne ilişkin fikirler üretmesine yardım edilir.  Bu amaçla, ilerleyen seanslarda, kişinin belirlenen problemleri üzerinde konuşulmaya başlanır. Bu konuşmalar sırasında, uzman, danışanın anlattıkları üzerinden onu problem(ler)inin (olası) kaynağı/kaynakları hakkında düşünmeye yöneltir.

En sonunda da çözüm yollarını düşünmeye ve uygulamaya başlayacaksınız.  

izmir Uzman psikolog , danışanını, probleminin sebeplerini ve çözümüne yönelik alternatif yolları bulması için destekler. Probleminin olası tüm nedenleri üzerinde terapistin desteğiyle düşünmeye başlayan kişi, seans içinde birtakım farkındalıklar yaşamaya başlar. Seanslar sırasında kendi düşünceleri, duyguları ve davranışları üzerinde yeni bir bakış açısıyla düşünmeyi öğrenmeye başlayan kişi, bu süreçte, bazı hatalı düşüncelerini ve geçmişten getirdiği yanlış inanışlarını fark eder.  Uzman psikolog yardımıyla, bunların işlevsel yönde değiştirilmesi üzerinde çalışmaya başlar.

Terapinin esas amacı, kişinin seanstan çıktıktan sonra, bir sonraki seansa kadar, seans sırasında edindiği yeni bakış açısı üzerinde düşünmesi ve belli sonuçlara varmasıdır.  Kişi, günlük hayatında, seansta üzerinde konuşulan değişim süreci
hakkında denemeler yapmaya başlar, bunları hayatına uyarlamayı dener. Yaşadığı yenilikleri/değişimleri bir sonraki seansta terapistiyle paylaşır.

Kişinin başvuru sebebi olan problemi, seanslar süresince fark ettiği bilgiler ve oluşan düşünce-davranış değişiklikleri sayesinde yavaş yavaş ortadan kalkar. Kişi artık kendi başına baş edebilecek bir hale geldiğinde, karşılıklı olarak konuşarak terapi sürecinin sonlandırılmasına karar verilir.

Terapi bittiğinde, kişi sadece belirli bir problemini çözerek ayrılmaz. Bu süreçte, kişiye kendini tanıması ve değerlendirmesi öğretilir. Terapi boyunca kendini tüm yönleriyle tanıyan, güçlü ve zayıf yönlerini fark eden, zayıf yönlerini nasıl daha güçlü hale getirebileceğini öğrenmiş olan kişi, bundan sonra karşısında çıkabilecek herhangi bir olumsuz yaşam olayını nasıl ele alacağı ve nasıl çözüm bulabileceği konusunda bilgiler edinmiş olur. Terapinin amacı, sürecinde edinmiş olduğu beceriler sayesinde, kişi hayatında başka problemli dönemler yaşadığında kendi kendine çözebilecek güce ulaşmasıdır.

Tedaviniz bittiğinde, neden bunca zamandır bu olumsuz duyguları kendinize yük edindiğinize üzüleceksiniz.

Terapist, danışanının ihtiyacı olduğu süre boyunca, seanslar sırasında alternatif bakış açıları ve çözüm yollarını keşfetmesinde ona katkıda bulunur ancak bunları değerlendirmek ve denemek kişinin sorumluluğundadır. Seans uzunluğu Bir terapi seansı, uzmanın bağlı olduğu ekole ve kullandığı terapi yöntemine göre değişiklik gösterse de genel olarak 50-60 dk sürer. Seanslar ideal olarak haftada bir kere gerçekleştirilir.

Terapi süresi

Terapinin ne kadar süreceği, kişinin problemine ve terapistle uyumuna göre değişiklik gösterir. Bazı problemler birkaç seansta çözülebilirken bazı problemlerin kökeni daha derinlerde olduğu için daha detaylı ve uzun süreli görüşmeler gerektirebilir.

Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan izmir psikolog Randevu Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde izmir psikolog, izmir psikolog randevu ve izmir uzman psikolog hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır ® 2018 

 

Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan izmir psikolog Randevu Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde izmir psikolog, izmir psikolog randevu ve izmir uzman psikolog hakkında bilgiler verilmektedir.