İsmail Sivri Sokak, No: 3 D: 3 Bostanlı, İZMİR

Vajinismus Kader Değil

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, yani kadınlarda cinsel ilişki sırasında  yaşadığı kasılmalar sonucu ilişkinin gerçekleşememesi durumu, yaygın görülen bir cinsel ağrı bozukluğudur. Türkiye’de her on kadından birinde görülmektedir. Dünyada da cinsel terapi kliniklerine başvuran kadınlarda vajinismus oranı %12- %17 arasında değiştiği tespit edilmiştir.

Vajinismusu olan kadının bilinci açık olmasına rağmen cinsel birleşme sırasında bedeninin üzerindeki kontrolünü yitirir ve  tüm bedeni kasılır. Bu kasılmaya eşlik eden endişe, korku ve  kaygı hisleriyle beraber eşini iter.

Sıklıkla yanlış değerlendirilen bir problem olan vajinismus, erkek tarafından da yanlış anlaşılabilir. Partnerinin onunla cinsel birlikteliğe girmek istemediğini düşünen erkek sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle vajinismusu olan kadınlarla birlikte olan erkeklerde reddedilme duygusu, çaresizlik, kendine güvenin azalması, öfke gibi problemler ortaya çıkmakta ve bu durum, vajinismus la birlikte çiftin ilişkisini oldukça yıpratmaktadır. Oysa vajinismus kadındaki cinsel isteksizlikten değil cinsellikle ilgili yanlış/korkutan bilgiler, cinselliğin pis, kötü bir şey olduğu düşüncesi ve bazen de geçmişte cinsellikle ilgili yaşadığı olumsuz olaylar sonucunda ortaya çıkar.

Vajinismus Fiziksel Değil Psikolojik Bir Problemdir.

Vajinismus problemiyle karşılaşan kadınların ilk akıllarına gelen kızlık zarlarının diğer kadınlardan farklı bir anatomik yapıda olduğudur. Kızlık zarlarının sert, kalın ya da esneklikten uzak bir yapısı olduğunu ve bu nedenle eşlerinin giriş yapmakta zorlandığını düşünürler. Bütün kadınların kızlık zarları esnektir. Kadınla erkeğin birleşmesini engelleyen şey, kadının psikolojik bir sebeple cinsel ilişki sırasında vücudunu kasması dır. Kasılan kaslardan biri de vajinanın etrafındaki kaslardır. Bu kaslar kasıldığı zaman cinsel birleşme oldukça zorlaşır ve bu kaslar gevşemeden ilişkiye girmeye çalıştıkça kadının canı acır. Canı acıyan kadın eşini iter. İtilen eş o sırada kadının bedeninde ve daha da önemlisi ruhunda neler olup bittiğini bilmediği için kendini, partnerini suçlayabilir. Kadın ise hem bedenine söz geçiremediği için hem de eşinin olumsuz tavırlarına maruz kaldığı için giderek kendini bir çıkmazda bulur ve bir süre sonra çiftin cinsel organlarını birleştirerek cinsellik yaşama denemeleri tamamen son bulur.

Vajinismus Kadının Değil Çiftin Beraber Çözmesi Gereken Bir Problemdir.

Vajnismus yaşayan kadınlar, kendilerinde bir eksiklik, bir yanlışlık olduğunu düşündükleri için suçluluk duyarlar. Bu problemi çözmek için tek başına başvuran kadın sayısı fazladır. Vajinismus’ta cinsel birleşmeyi yaşayamayan tek kişi kadın değildir, partneri de yaşayamamaktadır. Erkeğin de bu süreçte yıprandığı, olumsuz duygulara kapıldığı ve belki kendini suçladığı göz ardı edilemez. Bu nedenle, cinselliği beraber yaşayacak olan bu çiftin görüşmelere birlikte gelmesi önemlidir. Erkek de konuyla ilgili bilgilendirilmeli, partnerinin içinde bulunduğu durum hakkında onun da gözlemleri ve görüşleri alınmalı ve en önemlisi her adımda desteğinin olacağından emin olunmalıdır.

Vajinismus Tedavi Edilebilen Bir Hastalıktır.

Psikolojik kökenli olan vajinismus la çalışılırken öncelikli hedef, kadının vücudunun hangi yanlış bilgiler ve/veya cinsellikle ilgili hangi anıları nedeniyle kasıldığını keşfetmektir. Bu sebep(ler)  bulunduktan sonra kadın kendisini rahat, huzurlu ve hazır hissedene kadar bunlar hakkında konuşulur. Görüşmeler oldukça detaylı ve yargılamadan, eleştiriden uzak olmalıdır. Cinsellikle ilgili kadının kafasındaki tüm soru işaretleri ve yanlış bilgiler giderildikten ve doğru bilgilendirmeler yapıldıktan sonra partneriyle birlikte keyifli, karşılıklı haz ve güven içeren bir cinsel yaşamları olması için her seans adım adım ilerleyerek çalışılır. Her insan, bunu engelleyecek fiziksel bir hastalığı olmadığı sürece rahatlıkla cinsel ilişkiye girebilir. Bu gerçek, tüm sürecin kilit noktasıdır ve hem kadına hem erkeğe sık sık iletilmesi gereken bir mesajdır. Esas hedef, çiftin cinselliği zevk alarak, keyifle, korkmadan yaşamasıdır.

Süreç boyunca çiftin işbirlikçi olması çok kolaylaştırıcı bir etkendir. Erkek de en az kadın kadar kendini bu sürecin bir parçası olarak hissettiğinde ve partnerine her aşamada destek olduğunda çok güzel sonuçlar alınmaktadır. Kadının kendi bedenini tanıması, kadınlığını kabullenmesi, cinselliğe dair doğru bilgiler edinmesi ve sonunda haz duyabileceği cinsel birliktelikler yaşamaya başlaması temel hedeflerdir ve bu hedeflere ne kadar rahat ulaşılacağı erkeğin ne kadar destekçi olduğuyla doğru orantılıdır.

Vajinismus Kader Değil
Oy verebilirsiniz