İsmail Sivri Sokak, No: 3 D: 3 Bostanlı, İZMİR

Evlilik Öncesi Çift Terapisi

Evlenmeden önce yapılan çift terapisi, evlilik hayatının daha sağlam temellerle başlaması için faydalıdır. Bir çift eğer ki evlenmeden önce ciddi problemler yaşıyorsa (örneğin; kıskançlık, güvensizlik, öfke, şiddet, iletişim sorunları, sık kavga etme, ailelerle geçinememe… vb) evlilik öncesinde bunlar çözüme kavuşturulmalıdır. Aksi takdirde aynı sorunlar evlilik hayatına da yansır. İnsanlar çoğu sorunun kendiliğinden ortadan kalkacağını  düşünerek evlilik kararı verebiliyorlar. Sık sık duyduğumuz “Nasılsa evlenince geçer”, “Evlenince huyu değişir” cümleleri bu düşünceyi yansıtmaktadır.  Ancak biriken sorunlar, evlendikten sonra  kişiler aynı evde yaşadıkları için daha da görünür hale geliyor. Evlilik öncesi yapılan çift terapisinde, bu sorunlar konuşulurken taraflardan birinin bireysel problemi mi, çiftin iletişimlerine dair bir problem mi yoksa bir uyum problemleri mi var bunlar saptanarak uyun çözümler aranır.  Bugüne ait sorunlar çözüldükten sonra  evlenmek daha sağlıklıdır.

Öte yandan, evlenmeden önce çiftin problemleri olmasa bile, ilk kez aynı evi paylaşacak olan kişilerin ortak yaşama adapte olmaları için belli bir zaman geçmesi gerekir. Bu adaptasyon sürecinin en kolay şekilde atlatılması için açık iletişim çok önemlidir. Herkesin kendi zihninde evliliğe dair bir resim, bir anlayış, bir beklenti vardır. Ancak kurdukları bireysel hayaller ya da ev düzenine ilişkin fikirleri diğerininkine uymuyorsa ve bu konu evlenmeden önce hiç konuşulmamışsa, evlendikten sonra hayal kırıklıkları, öfke ve tartışmalar yaşanması kaçınılmazdır. Evliliklerinin ilk aylarında, birbirlerinden farklı evlilik hayalleri olduğunu fark ettiklerini söyleyen çiftler oldukça fazladır. İşte bu konuların evlenmeden önce konuşulması ve belli noktalarda anlaşılması evlilik hayatına adaptasyonu kolaylaştırır.

Evlilik öncesi çift terapisinde, çiftin evliliğe dair ortak fikirleri olup olmadığı, evliliğe hazır olup olmadıkları ve sorumluluklarının bilincinde olup olmadıkları gibi konular ele alınır. Hem birbirlerini iyice tanımaları için destek olunur  hem de bugün var olan sorunların çözülerek evlilik sürecine taşınmalarının önüne geçilmeye çalışılır.

izmir Uzman Psikolog

Başak Dalda Kileci

Evlilik Öncesi Çift Terapisi
2 (40%) 1 vote