2014 Sok. No:15 D:8 Bostanlı, İZMİR

izmir Psikolog Randevu Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Psikoterapiye ilk kez gelecek olan kişilerin aklında bazı sorular oluyor. Bu yazıda bu soruların bazılarına cevap vermek ve terapiye dair sizlerden beklentilerimi de dile getirmek istiyorum. 15 yaş ve üstü kişilere izmir’ de bireysel danışmanlık yapıyorum.

En çok sorulan sorulardan biri, ne kadar süre terapiye devam etmek gerektiğiyle ilgili. Terapi, bir süreç işidir. Kendinizi ne kadar rahat açtığınız, duygu ve düşüncelerinizde size iyi gelmeyen yanları ne kadar fark edip anlamaya çalıştığınız, konuşulan  konuları kendi başınızayken ne kadar değerlendirip yorumladığınız önemlidir. Çabucak bir değişimin söz konusu olmadığını  bilerek bu sürece girmeniz daha rahat devam etmenizi sağlar.

Psikoterapide konuşulanlar danışan ve psikolog arasında gizli kalır. Mesleğimizin en önemli özelliklerinden biri gizlilik ilkesidir. Ancak, bu durumun bazı istisnaları var:

  • Birincisi; eğer  kendinize zarar vereceğinizi söylerseniz ya da konuşmanın içeriğinden ben bunu algılarsam sizin iyiliğiniz için  bir yakınınıza bu konuda uyarıda bulunmam gerekebilir.
  • İkicisi, eğer başka birine zarar vereceğinizi söylerseniz ya da konuşma içeriği bunu gösteriyorsa o zaman yine hem sizin hem de ilgili kişinin iyiliği için yetkililere bunu haber vermem gerekir.
  • Üçüncüsü, eğer 18 yaşından küçükseniz, yine de konuştuklarımız aramızda gizli kalır; ancak ailenizin ya da bir başka yetişkinin size zarar veren davranışlarından bahsetmişseniz (şiddet, taciz, kötüleme, hor görme… vs), size faydası olacağını  düşündüğüm durumlarda ailenize ve/veya yetkililere bu konuda geri bildirim vermem gerekebilir.

Seanslarım 60 dakika sürmektedir. Danışanların seanslar için önden randevu  almaları ve eğer iptal etmeleri gerekecekse bunu randevu gününden en geç 24 saat önce yapmaları çok önemlidir. Randevu ile  çalıştığım için, sizin randevu günü yapacağınız iptal, tüm günün randevularını etkileyecektir. Bu nedenle son gün iptali kabul edemiyorum.

Aynı şekilde, randevu saatinize vaktinden 5-10 dk önce gelmiş olmanız önemli. Bu süre hem soluklanmanız hem de  randevunuza tam vaktinde girmeniz için yeterli bir süredir. Randevunuza geç kalsanız bile süreyi uzatmam mümkün değil,  çünkü sizden sonra gelcek olan danışanların zamanını almak doğru değil. Geç geldiğiniz randevunuz da süreyi uzatma konuda ısrar etmemeniz ve randevunuza mutlaka zamanında gelmeniz çok önemlidir. Eğer benden kaynaklı bir gecikme  olursa, o zaman geç girdiğimiz kadar süreyi görüşme sonuna ekliyorum.

Hangi hallerde randevunuzu iptal ediyorum:

  1. Ben randevudan bir gün önce tüm danışanlarımı arayarak teyit almaktayım. Eğer size ulaşamazsam ya da gün içinde haber  alamazsam randevunuz iptal edilir.
  2. Bir gün önce teyit verdiğiniz halde, görüşme günü randevunuza 15 dk geç kalmanız ve bunu önden haber vermemeniz durumunda randevunuz iptal edilir.
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Psikolog Kimdir, Ne Yapar? başlıklı makalemizde Depresyon, Diş Gıcırdatma / Diş Sıkma (Hipnoz) ve Fobiler ( Hipnoz ) hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır ® 2018 

 

Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Psikolog Kimdir, Ne Yapar? başlıklı makalemizde Depresyon, Diş Gıcırdatma / Diş Sıkma (Hipnoz) ve Fobiler ( Hipnoz ) hakkında bilgiler verilmektedir.