İsmail Sivri Sokak, No: 3 D: 3 Bostanlı, İZMİR

Vajinismus, kadının psikolojik nedenlerle (kaygı, tiksinme, suçluluk hissi vb) cinsel ilişkiye girerken istemsiz olarak kasılması ve bu nedenle cinsel birleşmenin yaşanamamasıdır. Fiziksel olarak tamamen normal olmasına rağmen psikolojik nedenlerle birleşme olmamaktadır.

Terapi sırasında çiftler birlikte görüşmeye alınır. Cinselliğe dair bildikleri ve bilmedikleri konular üzerinde konuşulur. Kadının ve erkeğin olumsuz duyguları (suçluluk, uatnç, öfke, kaygı…vb) ve düşünceleri detaylıca konuşulup bunlar verilen doğru bilgilerle değiştirilmeye çalışılır. Terapi süreci, kadının da erkeğin de birbirlerini desteklemeleriyle daha da olumlu geçer.

Vajinismus problemi yaşayan kadınlar, seanslarda cinsellikle ilgili anlatılan bilgiler sonucunda kaygılarından ve yanlış bilgilerinden arınırlar. Öğretilen çeşitli egzersizlerle zihinsel ve fiziksel olarak gevşemeyi öğrenir, bedenini tanır. Böylece aşamalı olarak ilerleyen terapinin sonunda çiftin rahat ve keyifli bir cinsel hayata kavuşması hedeflenir.

Tüm Hakları Saklıdır ® 2018 -izmir psikolog